WSPIERAMY

EKO
NGO

PRODUKT WARMIA MAZURY 2017

Nowe hulajnogi, nowe przepisy

WORD w Olsztynie
Małe, ekonomiczne, szybkie – hulajnogi elektryczne to niekwestionowany hit. Ale aby nie stanowiły zagrożenia dla pieszych, szykowane są nowe przepisy, które m.in. ograniczą prędkość maksymalną takich urządzeń do 25 km/h. Co jeszcze się zmieni?

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Na razie jeszcze nie ma wprowadzonej ustawy na temat tego, jak powinni poruszać się kierujący tego typu pojazdami, więc właśnie, w jaki sposób kierowcy urządzeń transportu osobistego powinni poruszać się po drogach?”

Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie: Przede wszystkim osoby korzystające z takich urządzeń, pomimo tego, że istotnie status tych urządzeń nie jest uregulowany do tej pory w ustawie Prawo o ruchu drogowym, to są kierujący, którzy zwłaszcza korzystają z chodników, przede wszystkim z chodników, w związku z tym osoba taka powinna zdawać sobie sprawę z tego, że chodnik jest to przestrzeń, której gospodarzem jest niechroniony uczestnik ruchu drogowego w postaci pieszego. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność, zwracać uwagę na pieszych poruszających się chodnikiem, jechać powoli i ustępować im miejsca.

Z punktu widzenia kierowcy, na co my, poruszający się samochodami i innymi pojazdami, powinniśmy uważać?

Przede wszystkim w związku z tym, o czym już wspomnieliśmy, że kierujący urządzeniami transportu osobistego korzystają głównie z chodników, bardzo często widzimy takie sytuacje, że kierujący takimi urządzeniami przejeżdżają przez przejścia dla pieszych, wjeżdżają na tego rodzaju przejścia i tutaj taki apel do kierowców przypominający tę podstawową zasadę zbliżania się do oznakowanego przejścia dla pieszych, a więc zwiększenie uwagi w takim stopniu, aby można było odpowiednio szybko zareagować, zwłaszcza przy skręcaniu w drogę poprzeczną. Po wprowadzeniu w życie zapisów, tych znowelizowanych zapisów względem kierujących urządzeniami transportu osobistego, ci kierujący urządzeniami właśnie napędzanymi silnikami elektrycznymi typu hulajnogi, ale nie tylko, będą mogli przede wszystkim korzystać z drogi dla rowerów, czy też pasa ruchu dla rowerów. W sytuacji braku tego rodzaju elementów drogi będą mogli poruszać się po jezdni pod warunkiem, że prędkość poruszania się pojazdów po tej jezdni będzie ograniczona do 30 kilometrów na godzinę.